На 17 март 2023 г. се отслужи св. божествена Преждеосвещена Литургия в храм „Всех Святих“ в гр. Тетевен, възглавена от Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил.
Както всяка година през Великия пост се извършват конференции във всички духовни околии в Ловчанска епархия. На 15 март 2023 г. беше втората в Троянска духовна околия след конференцията в Ловчанска духовна околия, на която след службата архиереят и духовниците обсъдиха актуални въпроси от духовния живот и такива от нашето съвремие.
ГРАФИК НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ
В ЛОВЧАНСКА ЕПАРХИЯ,
15.03. - 05.04.2023 г.
Един ден при отец Гавриилдошли монаси. По пътя, преди да дойдат при отец Гавраил, те говорели помежду си:
- Колко са силни монасите, колко голямо значение има, че знаем силата на кръстното знамение, 90-ия псалом, молитвата, защото с тях побеждаваме дявола.
Корабите не потъват заради водата, която ги заобикаля, а заради проникването ѝ в тях. Не позволявай на това, което е около теб, да влезе в теб и да те повлече надолу.
Автор: проф. Пламен Павлов
От векове за Българската православна църква 30 януари е деня на успението на св. цар Петър, отишъл си от този грешен свят на същата дата през 969 г. Освен че е най-дълго управлявалия български владетел, наследникът на цар Симеон Велики често, но напълно неоснователно е обявяван за «слаб» и «безволев», отдаден повече на «Царството небесно», отколкото на своите задължения на държавник. Царуването на Петър е определяно като време на «упадък и мистицизъм», социално разслоение, "византийска поквара" и т.н. Фактите показват, че тези упреци не само са пресилени, но най-често и напълно неверни.
Целта на любовта е един човек да даде радост на другиго;доброволно да лиша себе си от нещо, за да има другият повече;да се жертвам, за да се чувства другият спокоен, сигурен в живота си.Любовта е връзка, която ни свързва с Църквата и в същото време с Христос.
Редом с нас през целия ни живот е велика светиня – светената вода (на гръцки език „агиасма“ – „светиня“). Тя трябва да бъде във всеки дом на православните християни и трябва внимателно да се съхранява в молитвения кът до иконите.
Днес се пише доста за трансхуманизма, а самото движение отдавна се е превърнало в идеологическа парадигма с всички произтичащи от това последствия.
Детеубийството – това е кървав дъжд, който непрестанно се излива на земята, денем и нощем, лете и зиме. Изглежда, че цялата земя вече е обагрена в червено, че сред синята шир на океана континентите, облети в кръв, плуват като огромни кораби след ожесточена битка.
Смиреният човек никога не прибързва, не е припрян или напрегнат, няма горещи и разпилени мисли, но винаги остава спокоен. Дори небето да се сгромоляса, смиреният човек няма да се ужаси. Не всеки тих човек е смирен, но всеки смирен човек е тих.
Да погледнем на годината която си отива,
Кондак 1
Светителю отче Николае, моли Бога за нас. Дивни чудотворче и изряден Христов угодниче, тебе, извора на многоценно миро от милост Божия за цял свят и неизчерпаемо море от чудеса, с любов възхваляме. А ти, имайки пред Бога дързновение, пази ни отвсякакви беди, за да ти казваме: Радвай се, велики чудотворче Николае.
Най-големият грях в наше време е небрежността. Молим се небрежно, каем се небрежно, ако въобще го правим. Ще дойде време, когато само онези, които имат Божият Дух ще могат да знаят що е добро и зло. Човешкият ум сам по себе си няма да може да направи разликата. Ще има големи измами и само Светият Дух ще ни дава способността да се спасим.
О, скъпи мои приятели, всички хора около вас, във вашия дом и също така извън него, се нуждаят от вас. Налице е ужасно проклятие в нашия живот, което уврежда мнозина, проклятието на самотата. Спомнете си за жената, която се самоуби на 70-годишна възраст, защото, както тя казала, никога не е имало в живота ѝ кой да я обича.
За празника Рождество Богородично на 8 септември светата Божествена Литургия във Врачешкия манастир „Св. Четиридесет мъченици“ възглави Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил. На архиерея съслужиха ст. ик. Алекси Александров, прот. Стоян Димитров и дякон Андроник Попов.
Човекът не е същество, изолирано от останалото творение, а в самата си същност е свързан с цялата вселена. По такъв начин, свързвайки се с Бога, човек по никакъв начин не изоставя творението, а събира в едно със своята любов целия космос, повреден от греха, като по този начин го преобразява с благодатта.
И тази година продължава зографисването на новия катедрален храм в град Ловеч, посветен на светите братя Кирил и Методий. Припомняме, че храмът бе осветен през 2017 г. Всяка година проф. Владимир Аврамов и неговият екип зографисват части от него, като до този момент са изографисани близо 7000 обeкта, превръщайки катедралата в един от шедьоврите и образците на зографското изкуство в България. По време на работата си Владимир Амврамов защити своята професура във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ именно с работата си в катедралния храм в Ловеч. Витражите в храма са дело на Пламен Кондов, който защити докторската си степен с тях.
Бог допуска изкушенията, така че те да ни напомнят за Него. Щом Го призовем, Той действа така, сякаш не ни чува, така че да увеличим прошенията си и да призовем Неговото свято име, като се боим от многоликите си страсти. Тогава, призовавайки Го със сърдечна болка, сърцето ни се освещава и така посредством опита узнаваме слабостта на нашата окаяна природа. По този начин практически научаваме, че без Божията помощ не можем да сторим нищо.