Ловчанският митрополит Гавриил: Нека молим Новороденият Младенец нашия Господ Иисус Христос да ни дарува Своята Божествена благодат

от Предание БГ
Посещения: 121

Интервю на Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил за в-к „България днес“

1. Изпращаме трудна година за човечеството с много проблеми, конфликти и природни бедствия. Твърде много ли се отдалечихме от Бога, Ваше Високопреосвещенство?

В нощта на Христовото Рождество ангелите са пеели: „Слава във висините Богу и на земята мир, между човеците благоволение!“. Когато славим Бога в нашите души с молитва и добри дела, на земята има мир, между човеците благоволение, блага воля. Когато с нашето неверие и греховен живот се отдалечаваме от Бога, тогава ние самите си вгорчаваме живота един на друг, предизвикваме войни, пандемии и др. и Господ ни допуска природни бедствия, за да се смирим, да поискаме Неговата прошка и да получим Неговото благословение.


2. С какви мисли посрещаме Рождество Христово? 

Рождество Христово е един от най-великите, най-радостни християнски празници. Ние с благодарност си спомняме, че преди повече от две хиляди години от Пречистата Дева Мария се е родил Богомладенецът Господ Иисус Христос, за да изкупи нашите грехове, да ни просвети как да вярваме и как да живеем и да ни въведе в Царството на Бога, Царството на любовта, радостта, и Божествения мир. Както казва св. Теофан Затворник в свое слово на Рождество Христово: „Днес не е време за поучения, а за славословия, не е време за наставления, а за благодарност, не е време да преподаваме уроци, а да изразим радостта си. В Рождественската нощ Ангелите славят Господа – но не заради себе си. Застанали между небето и земята, те ту повдигат очи към небесата, ту свеждат поглед към земята. Виждайки на небето Божията слава, а на земята - мир и благословение, те не могат да сдържат хвалебните песнопения, които неволно бликват от устата им. А как да се сдържим ние, когато в Христовото Рождество всичко е станало заради нас!“       

3. Как да подклаждаме искрената любов към ближния и истинската вяра в душите?

Светите отци казват, че когато нямаме истинска любов, то трябва да се самопринуждаваме да вършим делата на любовта и ако така постоянстваме, с времето Господ ще ни дарува тази добродетел. Истинската вяра в Бога, която се състои от вяра, доверие и верност, е дар Божий, който Господ дарува на тези, които се стараят да изпълняват Неговите свети заповеди, една от първите от които е смирението.


4. Отминаващата 2024 г. си отива и под знака на блажената кончина на Негово Светейшество патриарх Неофит и идването на патриарх Даниил. Какво се промени след 30 юни, когато Негово светейшество бе избран за предстоятел на Българската православна църква - Българска патриаршия?

Изборът на Негово Светейшество патриарх Даниил е Божия милост за Българската православна църква. Той е млад, енергичен, духовно просветен монах. Самият той живее духовно и със своя личен пример и със своите неуморни трудове за благото на Църквата води нашия народ по пътя на духовното преуспяване.

5. Имаме забрана на джендър пропагандата в училищата, но все още вероучението не е задължително. Как приемате тези обстоятелства?

Някои в лична среща с представители на други православни народи са изказали своето възхищение от българския парламент и българското правителство за това, че са намерили сили да приемат този закон – за забрана на джендър пропагандата в училищата. Сега остава парламентът и правителството на България да довършат това дело с въвеждането на вероучението в задължителната подготовка на учениците, за което нашата Църква и християните отдавна мечтаят.6. Всяко лято гей парадите не само, че не се забраняват, но и сякаш се пропагандират още повече. На какво го отдавате?

За България тези паради не са желани, но това е пропаганда отвън, от страни, където, за съжаление, джендър идеологията е много по-разпространена.

7. Можем ли да противостоим на манията с телефоните сред подрастващите и воденето на паралелен онлайн живот с летни православни лагери и по-честото присъствие на духовни лица в училища, а защо не и в детски градини, където да се говори за силата ма вярата и любовта към ближния?

Трябва да противостоим с всички възможни средства, сред които естествено са изучаването на християнство в детските градини и училищата, православни лагери, издаване на православна литература за деца и възрастни. Но много важно е родителите да упражняват контрол върху боравенето с цифровите устройства на децата – да определят колко време децата да ги ползват и на каква тема.
8. Какво е вашето послание към хората в навечерието на Рождество Христово и на прага на новата 2025 г.?

В създадената от Бога човешка душа има заложено дълбоко чувство, човек да търси истинското щастие и истинската радост. Нека молим Новороденият Младенец нашия Господ Иисус Христос да ни дарува Своята Божествена благодат, да укрепи сърцата ни с истинска любов и да ни дарува Своя Божествен мир и тогава ние ще изпитаме истинската радост и истинското щастие, за което Господ е създал човека.

Честито Рождество Христово!


Още новини
  • Prev