- Интервю на Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил за вестник "Златна възраст"
- Митрополит Гавриил, доколко важно е за нас християните да посрещнем пречистени след пост и молитви раждането на Иисус Христос?
Празникът Рождество Христово е един от най-великите християнски празници. Преди повече от 2000 години в юдейския град Витлеем от Пречистата Дева Мария се е родил Богочовекът Иисус Христос. Всяка година на този празник Христос отново се ражда в душите на благочестивите християни. Този празник има особена благодат да просвещава духовно хората и колкото повече сме се постарали с пост и молитва да се подготвим, толкова по-голяма ще бъде тази благодат в нашите души и толкова по-голяма радост ние ще изпитаме. Духовната мъдрост е способността на човека да различава истината, да преценява справедливо, да решава и да действа съобразно Божията воля и любовта към ближния, да разбира Божия промисъл за света.
- В обществото цари все по-голямо разделение – на поддръжници на Украйна или на Русия, на бедни и богати, в парламента всеки ден има скандали, дори се стигна до насилие по отношение гледане на театрална постановка. Къде грешим и загубихме ли любовта към ближния?
Ние хората се отдалечихме от Бога и с това изгубихме любовта към Бога и хората: „Любовта е дълготърпелива, пълна с благост, любовта не завижда, любовта се не превъзнася, не се гордее, не безчинствува, не дири своето, не се сърди, зло не мисли, на неправда се не радва, а се радва на истина; всичко извинява, на всичко вярва, на всичко се надява, всичко претърпява. Любовта никога не отпада“ (1 Кор. 13:4-8). Причината да изгубим любовта е грехът – Господ е казал: „и понеже беззаконието ще се умножи, у мнозина ще изстине любовта“ (Мат. 24:12). Ако имахме любов, богатите щяха да помагат да бедните, бедните нямаше да се озлобяват и да роптаят, нямаше да има скандали, няма да има насилие.
- Къде сме ние спрямо другите държави по вяра?
Ние сме православна страна и това е огромно предимство за нашия народ, но само за тези, които се стараят да живеят така, както Господ ни учи в Св. Евангелие.
- Българинът ходи ли на църква и как ще се измени облика на обществото, ако посещаваме неделната служба, ако се изповядваме и причастяваме?
Много българи ходят на църква, но голяма част от тях търсят да достигнат земните блага с помощта на Бога, без да разбират смисъла на казаното от Господа: „Първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде“ (Мат. 6:33). Които посещават църковните служби, изповядват се и се причастяват и спазват Евангелските заповеди получават от Господа духовните дарове, които са: „любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание“ (Гал. 5:22-23).
- Кой беше духовният баща, на когото дължите най-много по своя път, може би Вашият изповедник Левкийския епископ Партений – викарий на Софийския митрополит или духовната Ви наставница руската схиигумения монахиня Мария от клисурския манастир „Св. Петка“ край Банкя? Разкажете ни.
Според думите на великата подвижница на благочестието на Руската православна църква Схиигумения Мария Левкийският „епископ Партений е много чист и просветен архийерей на Българската православна църква“. Голяма милост Божия е, че имах възможност да получа от тях огромна духовна полза.
- Коя молитва винаги съпътства живота Ви, препоръчвате я и може да промени живота на човек? Има ли светец, към когото чувствате близост и Ви е помагал?
Иисусовата молитва е тази молитва, която съпътства живота на православните християни и тя променя живота на човека, прави го по-духовен, по-добър, дава му сили да се бори със скърбите, трудностите, болестите, носи му здраве на душата и тялото. Относно втората част на въпроса – това е моят небесен покровител, чието име нося, св. архангел Гавриил, моят ангел пазител, закрилникът на българския народ св. Иван Рилски и много други древни и съвременни светци.
- Колко е важно трудолюбието за истински вярващия?
Много е важно родителите от малки да научат децата на трудолюбие. Без трудолюбие няма истински духовен живот, няма и успех в житейските дела. Съвременният духовен старец и подвижник на Гръцката православна църква схиархимандрит Тимотей казваше, че двете весла на семейния живот са молитвата и трудът.
- Вие сте завършили Висшия инженерно-строителен институт в София. Помогна ли Ви това образование в живота и при ремонта и строежа на нови църкви? С Ваша помощ се изгражда катедралният храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч – най-големият, строен последните десетилетия. (Ако сега набирате средства за някоя черква, може да я споменете, за да помогнат читателите ни.)
Построявайки новия великолепен храм „Св. св. Кирил и Методий“, изпълнихме отколешното желание на духовенството и миряните в Ловеч от преди сто години – в центъра на града да има прекрасен катедрален храм. Затова благодарим първо на Бога, на светите братя Кирил и Методий и други светци. Също и на българското правителство и на много знайни и незнайни дарители. Строим храм на св. Мария Магдалина в с. Лакарево и ще започне строителството на два параклиса на св. Йоан Кръстител и храм на преп. Петка, като и др.
- Вие ръководите Културно-просветния отдел при Св. Синод и бихте искали децата на учат предмета „Религия” в училище. Има ли шанс този предмет да е задължителен и защо е важен за борбата с агресията и наркотиците при подрастващите?
Св. Синод на БПЦ от години наред се бори за въвеждането на предмета „Религия-православие“ в задължителната подготовка на общообразователните училища в България. Борбата продължава и сега с голямото усърдие на новия български патриарх Даниил, но досега не е имало политическа воля за това. В това отношение под ръководството на Св. Синод Културно-просветният отдел изпълнява много дейности, като например подготовката и издаването на учебници по „Религия-православие“ от 1-ви до 12-ти клас.
- На какви добродетели родители, баби и дядовци трябва да възпитават децата си? Кои книги да им четат, защото материалното възпитание сякаш е с превес?
Да им четат духовна литература, на първо място Св. Евангелие, и да ги ограничават и контролират в използването на цифровите устройства.
- Актрисата Ирен Кривошиева, участвала в първия православен филм „Не затваряй очи”, предлага учениците да започват деня с „Отче наш“. Как Ви се струва тази идея?
Би било прекрасно. В училищата с православен дух денят започва с молитвата „Отче наш“ или с други молитви. Тогава денят е благословен от Бога.
- Може ли да ни разкажете един или два случая на човек, дошъл при Вас за молитва при тежка болест, за измолване на дете или друг проблем, на когото да сте помогнали с молитва и има щастлив край? И силно Ви е впечатлил.
В практиката на служението на духовниците такива случаи има много. Бих искал да разкажа за един: когато бях игумен на манастира „Св. Петка“ до Банкя в с. Клисура, дойде млада жена, която дълги години не можеше да си намери съпруг. Тя помогна на манастира през този ден и накрая каза, че е дошла да помоли св. Петка за помощ. Прочетохме й молитва, след което в много скоро време тя си намери прекрасен съпруг, с когото имаха деца и живееха щастлив семеен живот.
- Патриарх Неофит бе ваш приятел от години. С какво ще го запомните (може да разкажете случка с него)? Какво у неговото служение Ви изпълваше с възхищение?
Блаженопочившият патриарх Неофит беше един много църковен, кротък и смирен човек. Сегашният Киевски митрополит и на цяла Украйна Онуфрий ми е казвал, че патриарх Неофит е „раб Божий“.
- Случвало ли Ви се е чудо и какво разбирате под чудо?
Чудото е събитие, което не може да се обясни с природните закони, но ги надхвърля. Бил съм свидетел на не едно чудо в моя живот. В голяма степен благодарение на чудесата, които Господ вършеше по време на атеизма, вярата се съхрани.
- Какво ще пожелаете на читателите ни за наближаващата 2025 година?
Нека в новолетието на Своята благост Новороденият Младенец Христос ни укрепява във нашите трудове и дарува мир, увенчавайки ни със Своята милост и щедрости!