Оставете децата и не им пречете да дойдат при Мене

от Свещ. Михаил Ковачев

Да говориш за другите хора лоши, но верни неща е злословие, да изричаш злостни и неверни приказки по техен адрес е клевета. И не е нужно клеветата да е открита и груба, тя може да се съдържа и в злепоставящ намек, финна инсинуация. В тази категория попада е сатията от сайта двери от 10.08 със заглавие "Частното църковно училище във Видин ще приема ученици безплатно".

Редакторските интриги на въпросната медия са насочени срещу едно дело на двама български архийереи (единият от които вече Патриарх на БПЦ), което ще остане със златни букви в най-новата църковна история у нас. Първи Митрополит Гавриил, а след това и Патриарх Даниил създадоха частни общообразователни училища под егидата на Българската православна църква. Във въпросната публикация се прави намек, че двете православни училища във Ловеч и Видин имат неясно частно финансиране, тъй като двете бедни митрополии на Ловеч и Видин едва ли биха могли да си позволят средствата за тяхното издържане. Но по този начин самите редактори, списали тази грозна инсинуация, признават, че това е некомерсиално дело, което не носи материални облаги („в примката, що бяха скрили, се оплете ногата им“ (Пс. 9:16)). Тогава защо въобще са се заели с тази непосилна и непечеливша задача Българският патриарх Даниил и Ловчанският митрополит Гавриил? Отговорът е очевиден – те го правят ЗА ДЕЦАТА НА БЪЛГАРИЯ и в своето архипастирско служение никога не са се движили от търговски интерес, а от добра съвест, обещана на Бога.

И при все това, нека кажа и няколко думи за финансирането на училището в Ловеч, на чиито финансови отчети съм имал възможност да присъствам от неговото създаване. То се финансира от МОН и Ловчанска Света Митрополия. Тази година Митрополията е заделила 150 000 лв. по бюджет, за да покрие заплатите на част от учителите и част от режийните разходи, които не се поемат от субсидията на МОН. В едно редакторите на въпросния сайт са прави: да, Ловчанска Света Митрополия няма големи финансови възможности, а това означава, че жертва една голяма част от оскъдния си бюджет с цел да помогне за духовно-нравственото възпитание на българските деца. Но както е казал свети апостол Павел: „За чистия всичко е чисто“ (1 Тит. 1:15). Нищо скрито-покрито тук няма, ОУ „Св. Седмочисленици“, ЧНУ „Митрополит Неофит Видински“, както и всяко друго училище в България извършват своята дейност напълно прозрачно и подлежат на проверка от съответните държавни институции.

Лъжа е също, че „в църковните среди от години има спекулации откъде набира средства училището в Ловеч“ – това е нещо съвсем ново, защото за всичките 5 години от създаването на ОУ „Св. Седмочисленици“ никога не сме чували подобни разговори нито в църковните, нито дори в светските среди. Също така, броят на учениците в ОУ „Св. Седмочисленици“ свидетелства, че родителите нямат нищо против да плащат за качествено образование на децата си, още повече, че месечната такса е повече от символична и това на фона на десетки пъти по-високите такси, които взимат другите частни училища в България.

„А целта на поръчването е - да се породи любов от чисто сърце, от добра съвест и нелицемерна вяра; някои, като не постигнаха тия неща, отклониха се в празнословие, желаейки да бъдат законоучители, без да разбират ни какво говорят, ни какво утвърждават“ (1 Тим. 1:5-7).

Свещ. Михаил Ковачев